Yükleniyor...

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları sağlayan öğrencilerimiz mezun olabilirler. Aksi durumda mezun olamazlar.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;
-Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
-Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
-Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması, (Dil ve Anlatım ile şimdiki sistemde Türk Dili ve Edebiyatı hariç. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
-Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir, (Örgün eğitimden son sınıfta geçen öğrencilerin kredileri tamam olsa bile açık lise sınavına girmeden mezun olamazlar.)

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım veya yeni sitemde Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3 kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf olduğunuz dersin kredisi sisteme yansımaz ve not ortalamasına etkili değildir. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz veya muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir. Muaf dersin geçilmesi durumunda bu dersin de kredisi kredilerinize yüklenecektir.

Yorumlar

  • Sedanur Kılıç

    Ben imamahtip açık lisede okuyorum kredim 192 ama yüzyüze eğitimi tamamlamadım alan derslerinde. Geçici mezuniyet belgesi ile üniversiteye kayıt yaptırabilir mıyım veya o belgeyi alabilir miyim Şu an 8 dönem bitirdim sağolun 🌙

    14.07.2019 13:13:42
Yorum yapmak için üye olmalı veya üye girişi yapmalısınız.