Yükleniyor...

Üniversite sınavına girmek için mezun olma şartı yok.

Birçok Açık Lise öğrencisi önemli bir detayı kaçırıyor. Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite başvurularında Açık Lise öğrencilerine önemli bir ayrıcalık tanıyor. Açık Lise’den takvim yılı içerisinde mezun olabilecek öğrenciler üniversiteye başvurularını yapabilirler.
Durumu şöyle özetlemek gerekirse; diyelim ki üniversite sınavına girdiniz ve bir üniversitenin bölümüne yerleştirildiniz. Temmuz ayında yapılan 3. Dönem Açık Öğretim Lisesi Sınavına girdiniz ve kredilerinizi tamamlayamadınız.

3. Dönem sınavından mezun olamayan öğrenciler için her sene açılan EK Sınavda mezun olma durumunu kaçırmayınız.
Hem Açık Lise’ye Hem de Üniversite’ye aynı anda devam edebilirsiniz. Bir Şartla…
Kayıt yaptırdığınız üniversitenin sizden bir isteği var. Bu da; kayıt olduğunuz takvim yılının sonuna kadar lise diplomanızı getirmeniz.

Bu yıl üniversite sınavını kazandınız ve bir bölüme yerleştirildiniz. Fakat Açık Lise kredilerinizi tamamlayamadınız. Yapmanız gerekenler şunlar: 
1- Öncelikle bağlı bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezi’ne gidin. Üniversiteyi kazandığınızı belirtin. Halk Eğitim Merkeziniz size ”Mezun Olabilir” belgesi verecek.
2- Bu belgeyle birlikte üniversitenize kayıt yaptırın
3- Üniversitenizi okumaya başlayın. Aynı zamanda Açık Lise sınavlarına da girin.
4- 31 Aralık 2018 tarihine kadar kredilerinizi tamamlayıp diplomanızı alın ve üniversitenize teslim edin.

Kısaca özetlemek gerekirse, üniversitenizde ilk döneminizi okurken, 2018 Aralık ayında yapılacak Açık Lise 1. Dönem sınavlarına girip diplomanızı alabilirsiniz.

Yorumlar

    Yorum yapmak için üye olmalı veya üye girişi yapmalısınız.